Zastosowanie marihuany w leczeniu alkoholizmu
przez Andrzej
Alkoholizm i objawy odstawienia
Alkoholizm to poważne uzależnienie, z którym bardzo ciężko podjąć walkę. Nawet jeśli osoba uzależniona podejmie decyzje o zaprzestaniu picia, objawy towarzyszące odstawieniu często to uniemożliwiają. Odstawienie często niesie ze sobą poniższe objawy:
- depresja,
- zmęczenie,
- drgawki,
- lęki,
- kołatanie serca,
- i inne.
Alkoholizm charakteryzuje się tym, że chorzy potrzebują odpowiedniej dawki alkoholu, aby zapewnić zbliżone do normalnego funkcjonowania organizmu. Ponadto rozwija się u nich tolerancja na alkohol, co skutkuje tym, że potrzebują oni coraz większej dawki, aby poczuć pożądany efekt. W Polsce problem alkoholizmu oraz nadużywania alkoholu jest znaczący.
Wpływ marihuany na walkę z alkoholizmem
W ostatnich latach przeprowadzono badania na wpływem marihuany na mózg osoby uzależnionej od alkoholu. Wykorzystano do nich tomografii emisyjnej PET. Wykonano pomiar aktywności receptorów CB1 - są to receptory kannabinoidowe obecne w mózgu. Badania wykazały, że sygnał kannabinoidowy jest różny w zależności od tego czy dana osoba spożywa alkohol, czy nie. Naukowcy odkryli, że u osób, które nie są uzależnione od alkoholu, obecność receptorów CB1 po podaniu etanolu znacznie zwiększyła się. Natomiast u osób uzależnionych aktywność tych receptorów była znacznie mniejsza bo długim czasie podawania alkoholu. Dostępność zmniejszyła się zwłaszcza w móżdżku, który jest odpowiedzialny za równowagę oraz koordynację ruchów. Po okresie abstynencji aktywność receptorów dodatkowo zmniejszyła się w innych obszarach, np. części mózgu, która odpowiada za system motywujący zachowanie oraz układ nagrody.
Wnioski przeprowadzonych badań
Z badań jednoznacznie wynika, że długotrwałe stymulowanie receptorów CB1 powoduje, że ich aktywność znacznie się zmniejsza. To z kolei prowadzi do potrzeby spożycia większej ilości alkoholu, tak aby uzyskać podobny pozytywne odczucia, jak przed długotrwałą stymulacją.
Aby zmniejszyć lub zupełnie wyeliminować spożycie alkoholu wskazane jest leczenie, które zwiększy przekazywanie sygnałów kannabinoidowych w mózgu. Innym sposobem jest terapia, która zwiększy aktywność receptorów CB1.
Zalety, jakie niosą kannabinoidy w walce z alkoholizmem
Kannabinoidy mają zastosowanie jako środek działający neuroprotekcyjnie, co oznacza, że chronią komórki mózgowe przed uszkodzeniami. Zatem terapie z ich udziałem mogą pozytywnie wpłynąć na zapobieganie szkodom w mózgu, jakie spowoduje odstawienie alkoholu.
Jeśli kannabinoidy zastosowane zostaną w czasie abstynencji, to mogą pomóc one w zapobieganiu pojawienia się chęci spożycia alkoholu i ułatwią jego definitywne odstawienie.